Forum Bydgoszcz

Nauka i technika - Perseidy

Zet - 10 Sierpień 2007, 01:30
: Temat postu: Perseidy
Artykuł pochodzi z Onet.pl (http://wiadomosci.onet.pl...0,686,item.html):

Zbliża się maksimum Perseidów

Najbliższe noce gwarantują nam sporo jasnych meteorów z jednego z największych rojów naszego nieba, Perseidów - informują strony internetowe Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).


Perseidy to jeden z najbardziej regularnych i aktywnych rojów naszego nieba. Co roku, w okolicach 12 i 13 sierpnia, popisuje się aktywnością sięgającą kilkudziesięciu meteorów na godzinę, a w latach, gdy w okolice Słońca powraca jego kometa macierzysta - 109P/Swift-Tuttle - nawet kilkoma setkami „spadających gwiazd” na godzinę.

Perseidy są na tyle dużym rojem, że pierwsze meteory z tego strumienia możemy obserwować już w połowie lipca. Aktywność na początku jest bardzo symboliczna i rośnie powoli, lecz w okolicach pierwszego tygodnia sierpnia zaczyna rosnąć coraz szybciej. Począwszy od drugiego tygodnia sierpnia, Perseidy są już wyraźnym i aktywnym rojem, przez co wychodząc na obserwacje w drugiej połowie nocy, trudno nie zauważyć jego meteorów.

W tym roku warto wyjść na obserwacje tym bardziej, że Księżyc jest po ostatniej kwadrze, zbliża się do nowiu i przestaje zupełnie przeszkadzać w podziwianiu uroków rozgwieżdżonego nieba. W ciągu najbliższych nocy, wychodząc na obserwacje po północy i spoglądając w kierunku południowym lub południowo-wschodnim, jesteśmy w stanie doliczyć się nawet kilkunastu „spadających gwiazd” w ciągu jednej godziny. Oczywiście uda się to nam pod warunkiem prowadzenia obserwacji z ciemnego miejsca i po właściwej adaptacji wzroku do ciemności.

Największy spektakl czeka nas w nocy z 12 na 13 sierpnia. Różne modele podają różne czasy wystąpienia właściwego maksimum, lecz zgadzają się w tym, że należy go najprawdopodobniej oczekiwać rankiem 13 sierpnia, w czasie gdy w Polsce Słońce jest już, niestety, nad horyzontem.

Pewne nadzieje dają nam jednak obliczenia teoretyczne, które mówią o spotkaniu Ziemi z materiałem wyrzuconym w roku 1479 z komety Swift-Tuttle. Niestety, różni naukowcy przewidują zupełnie różne momenty. J. Vaubaillon z Francji mówi o godzinie 0:42, I. Sato z Japonii o 0:55 naszego czasu, a E. Lyytinen z Finlandii przesuwa to aż na 2:27. Choć rozbieżności są duże, wszystkie te momenty są korzystne dla obserwatorów w Polsce.

Ponadto, P. Jenniskens z SETI Institute wskazuje na możliwość spotkania się z materiałem rezonansowym odpowiedzialnym za wybuchy aktywności w latach 1989-1997. Do tego spotkania miałoby dojść o godzinie 6 rano. Spodziewana aktywność jest bardzo trudna do oszacowania.
Monika - 10 Sierpień 2007, 07:28
:
Warto pokusić się na taką obserwację... tylko żeby niebo nie było zachmurzone.
Stawiar - 10 Sierpień 2007, 09:46
:
Chyba nic z tego. Chumry jak pierzyna.
Calineczka - 10 Sierpień 2007, 12:49
:
a czym się różnią perseidy od leonidów???
flyszman - 10 Sierpień 2007, 14:01
:
...no to biorę lornetkę, kilka filiżanek kaw i monitoruję niebo...
Zet - 10 Sierpień 2007, 14:06
:
Calineczka napisał/a:
a czym się różnią perseidy od leonidów???
Perseidy są drobinkami komety 109P/Swift-Tuttle, a leonidy są drobinkami komety 55P/Tempel-Tuttle.
Newman - 10 Sierpień 2007, 16:00
:
zeby tylko chmur nie było..
Emicha - 10 Sierpień 2007, 20:30
:
No dziś to kiszka...
Zet - 11 Sierpień 2007, 02:56
:
Kolejna noc i niebo znowu zachmurzone :evil2:
MonSta - 13 Sierpień 2007, 08:03
:
a my bylismy na obserwacjach 11/12 o 0:45 i w Pieczyskach nie było chmurek na niebie, niezłe widowisko, niebo białe od gwiazd jak mleczna droga. choć dla nas tylko jedna Gwiazdka spadła zauważona. Przyznaję że obserwacja nie trwała zbyt długo.
Zet - 13 Sierpień 2007, 12:05
:
Najlepiej jest oglądać meteory właśnie gdzieś z dala od świateł miasta. Parę lat temu jak co wakacje pracowaliśmy z Moniką jako ratownicy to prawie codziennie gdy tylko nie było chmur leżeliśmy sobie w nocy na nieoświetlonej plaży i podziwialiśmy meteory. W ciągu godziny to zawsze się coś wypatrzyło.
Monika - 13 Sierpień 2007, 12:57
:
Oh... to były czasy :buja_w_oblokach:
Zet - 13 Sierpień 2007, 14:15
:
Monika napisał/a:
Oh... to były czasy :buja_w_oblokach:
...raczej wczasy.
Newman - 13 Sierpień 2007, 14:59
:
czasy wczasów...
Stawiar - 13 Sierpień 2007, 15:21
:
Ogólnie mieliśmy niezłą zwałę z Monsta. Po północy, my już lekko zaspani, ale jeszcze na łączkę i łeb w gwiazdy. Jednak jak leciała, to sobie pomyślałem życzenie: browaru tyle ile komarów.
Tomas - 13 Sierpień 2007, 18:04
:
Stawiar napisał/a:
browaru tyle ile komarów.

a ty tylko o jednym :lol: może czasami byś sobie pomyślał o :ganja: jak to miło i przyjemnie a nie cały czas ten chmiel i alkohol :mrgreen:
MonSta - 14 Sierpień 2007, 10:24
:
a nie wziąłeś pod uwagę że komarów nie było ??

[ Dodano: 14 Sierpień 2007, 10:25 ]
Tomas napisał/a:
może czasami byś sobie pomyślał o :ganja:


a ty tylko o jednym....
Tomas - 14 Sierpień 2007, 12:22
:
MonSta napisał/a:
a ty tylko o jednym....

no właśnie specjalnie tak napisałem bo w co 2 poście jest o browarze u Stawiara. Ja nie tylko o jednym bo i browarka lubię wypić i wódeczkę jak jest jakaś nowa czy whisky jak mi ktoś poleci. Może coś się pozmieniało ale pamiętam, że Stawiar nigdy nie przepadał aż tak za alkoholem a z tych opisów wnioskuje, że spija bronxów kilka dziennie jak Bronsky Squad i nie wyobraża sobie jakby tego złotego napoju nie było :lol: :mrgreen: :lol: bo jak już w marzeniach się pojawia :roll:
MonSta - 14 Sierpień 2007, 15:10
:
Tomas napisał/a:
wnioskuje, że spija bronxów kilka dziennie

to nie wnioskuj... bo sie mijasz z prawdą

To że Stawiar w postach tylko o browarach to prawda, ale to taka chyba forumomania na którą również zwróciłam uwagę autorowi, "Jak Cie czytają, tak cie widzą, gdy na żywo nie widują, to żle wnioskują, hehehe"
Zet - 22 Październik 2007, 23:08
:
Kolejna zapowiedź deszczu meteorów - http://wiadomosci.onet.pl/1628216,16,item.html.
Tomas - 23 Październik 2007, 14:40
:
a jakie komentarze pod artykułem :lol:
Maćka - 23 Październik 2007, 14:49
:
Zet napisał/a:
Kolejna zapowiedź deszczu meteorów

Trzeba parasol zabrać ze sobą :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Newman - 29 Październik 2007, 20:07
:
ja tam nic nie widzialem.... :-P
Zet - 7 Listopad 2007, 19:35
:
Ja kilka dni temu z balkonu widziałem trzy meteory w przeciągu kilkunastu minut.
http://wiadomosci.onet.pl...nidow,item.html