Forum Bydgoszcz Strona Główna Forum Bydgoszcz
Forum na luzie
;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fraktale
Autor Wiadomość
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
  Wysłany: 18 Luty 2008, 08:15   Fraktale

Znalazłem ciekawy artykuł o fraktalach, zachęcam do przeczytania - http://portalwiedzy.onet....czasopisma.html
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
  Wysłany: 24 Luty 2008, 13:49   

Na pewno coś w tym jest. Ostatnio nawet odkryto galaktykę bardzo podobną do naszej oddalonej od nas ......... Nie do końca można jednak polegać na tej teorii przedstawionej w tym artykule a w szczególności w momencie zjawisk, na które mają wpływ inni ludzie jak np.
Cyt. "Spore nadzieje wiąże się z użyciem fraktali w programach analizujących rynki giełdowe i monetarne. Okazuje się, że zmiany kursów walut czy akcji układają się w krzywe, które są fraktalne. Dealerzy i maklerzy, wszyscy jednocześnie, starają się podążać w tym samym kierunku, tj. maksymalizować zyski i minimalizować straty. Z matematycznego punktu widzenia sytuacja przypomina zachowanie tłumu zmierzającego do jednego wyjścia."
Może i wykorzystanie tych zjawisk miałoby znaczenie jakby o cenach akcji nie decydowali ludzie którzy posiadają taki kapitał, który umożliwia zmianę kursu akcji poprzez kupno lub sprzedaż danej części kapitału zakładowego.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 25 Luty 2008, 12:17   

W sumie w artykule nie napisali, że dzięki fraktalom da się przewidzieć zmiany kursu akcji. Wydaje mi się, że gdyby ludzi posiadających tak duży kapitał potraktować jako jedną ze zmiennych to nadal krzywe zmian kursów byłyby fraktalami.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 25 Luty 2008, 15:17   

Zet napisał/a:
że gdyby ludzi posiadających tak duży kapitał potraktować jako jedną ze zmiennych to nadal krzywe zmian kursów byłyby fraktalami.

ale nie jesteś w stanie przewidzieć w jakim momencie dana osoba będzie chciała zmanipulować giełdą i na niej zarobić a takich osób też jest nie kilka a znacznie więcej w świecie i nie współdziałają ze sobą a raczej rywalizują więc nie można ich określić jako jedną ze zmiennych.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 25 Luty 2008, 16:45   

Kolejny raz powtarzam, że tu nikt nie twierdzi, że dzięki fraktalom da się coś przewidzieć tylko że zmiany kursów walut czy akcji układają się w krzywe, które są fraktalne.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 25 Luty 2008, 19:52   

Zet napisał/a:
Kolejny raz powtarzam, że tu nikt nie twierdzi, że dzięki fraktalom da się coś przewidzieć tylko że zmiany kursów walut czy akcji układają się w krzywe, które są fraktalne

i to jest prawda ale tekst zapisany w tym artykule sugeruje, że można będzie czy powinno się zacząć z nich korzystać a jak wyżej napisałem nie będzie się to sprawdzało w rynkach finansowych właśnie dlatego, że mają na to wpływ ludzie niezależni.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 25 Luty 2008, 23:53   

Tomas napisał/a:
tekst zapisany w tym artykule sugeruje, że można będzie czy powinno się zacząć z nich korzystać a jak wyżej napisałem nie będzie się to sprawdzało w rynkach finansowych właśnie dlatego, że mają na to wpływ ludzie niezależni
Istota fraktali jest taka, że nawet gdy będzie czyjaś ingerencja w rynek finansowy i zmieni to wykres to ten wykres nadal będzie fraktalny, a tą ingerencję będzie można opisać jakimiś funkcjami matematycznymi. W wykresach fraktalnych często są takie anomalie.
Do przewidywania to chyba ciężko wykorzystać fraktale, bo w naturze wszystkie zjawiska fraktalne są podobne do siebie w pewnej skali ale w szczegółach mocno się różnią (np. rośliny - każde drzewo jest inne choć podobne do drugiego).
Prędzej można wykorzystywać fraktale do wytłumaczenia jakiś anomalii, które występują w rynku finansowym, a może nawet wykrywać kiedy miały miejsce takie ingerencje, ale to już moje przypuszczenia.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 26 Luty 2008, 10:45   

Zet napisał/a:
Prędzej można wykorzystywać fraktale do wytłumaczenia jakiś anomalii, które występują w rynku finansowym, a może nawet wykrywać kiedy miały miejsce takie ingerencje, ale to już moje przypuszczenia.

No właśnie te twoje ostatnie zdanie jest dobre. Anomalii jednak nadal nie można przewidzieć i dlatego pisałem, że całość tego zjawiska ma coś w sobie lecz nie można ich wykorzystać w każdej dziedzinie życia jak sugerował autor tego artykułu (w stosunku np do rynków finansowych) Oczywiście po zaistniałym fakcie jak najbardziej można go przeanalizować np. fraktalami.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 26 Luty 2008, 13:04   

Tomas napisał/a:
Anomalii jednak nadal nie można przewidzieć i dlatego pisałem, że całość tego zjawiska ma coś w sobie lecz nie można ich wykorzystać w każdej dziedzinie życia jak sugerował autor tego artykułu (w stosunku np do rynków finansowych)
Ale co Ty z tym przewidywaniem? Czy w artykule napisano, że dzięki fraktalom można coś przewidzieć? Nic takiego tam nie napisano, więc nie wiem dlaczego zarzucasz autorowi artykułu, że się myli. Fraktale można wykorzystać chociażby do analizowania danych z minionych lat.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 26 Luty 2008, 14:22   

To ci pokaże, że autor napisał, że dzięki fraktalom da się coś przewidzieć w akapicie:
cyt"Ten chaos da się niekiedy okiełznać – właśnie za pomocą fraktali. Keith Still analizował zachowanie tłumu wylewającego się ze stadionu na Wembley. Przez trzy lata śledził obrazy z kamer na stadionie po zakończeniu meczów i koncertów. Zauważył, że grupy ludzi kłębiących się przed wyjściami układają się w kształt pewnych fraktali. Still odkrył uniwersalne wzory i reguły, według których tłum przesuwa się do przodu. Okazało się np., że ludzie na krawędziach tłumu docierają do wyjścia szybciej niż ci w środku; są też takie miejsca, gdzie kibice są zaklinowani i niemal się nie poruszają. Still uznał, że wystarczy w takich miejscach postawić barierki lub słupy, by – paradoksalnie – przyspieszyć ruch i rozładować ścisk. Naukowiec opracował też fraktalny program Legion, który potrafi odtworzyć zachowanie się nawet 250 tys. osób stłoczonych na ograniczonej powierzchni. Dzięki niemu projektanci hal i stadionów mogą sprawdzić, gdzie ustawić wyjścia i jak skanalizować ruch tłumów, żeby nie dochodziło do zatorów."
I w tym przypadku to ma rację bytu i rzeczywiście tak będzie lub było.
ale ten akapit:
cyt."Spore nadzieje wiąże się z użyciem fraktali w programach analizujących rynki giełdowe i monetarne. Okazuje się, że zmiany kursów walut czy akcji układają się w krzywe, które są fraktalne. Dealerzy i maklerzy, wszyscy jednocześnie, starają się podążać w tym samym kierunku, tj. maksymalizować zyski i minimalizować straty. Z matematycznego punktu widzenia sytuacja przypomina zachowanie tłumu zmierzającego do jednego wyjścia."
nie jest prawdą i do tego tekstu w tym artykule mam zastrzeżenia i się z nim nie zgadzam bo tak jak pisałem wyżej istnieją zmienne niezależne w postaci ludzi niezależnych, którzy są wstanie zmieniać giełdę niezależnie od fraktalu ogólnie i szeroko płynącego w tej gałęzi. A autor sugeruje, że można w ostatnim zdaniu tego akapitu czy też cytatu powyższego.
Co do innych rzeczy cytowanych czy też proponowanych w tym artykule jestem jak najbardziej za.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Luty 2008, 11:26   

Tomas nie ściemniaj tutaj, bo wydaje mi się, że nie do końca wiesz czym są fraktale i teoria chaosu.
Twierdzisz cały czas, ze autor nie ma racji, bo nie da się przewidzieć cen akcji. A autor nic takiego nie napisał o rynkach finansowych. Każdy kto poznał matematykę na poziomie wyższym wie, że nie da się opisać równaniami deterministycznymi zachowania giełdy w taki sposób by przewidywać ceny akcji. Jakby tak było to wszyscy dobrzy matematycy byliby bogaci. Z powodzeniem za to można opisywać rynki finansowe za pomocą np. równań stochastycznych. Istnieją gałęzie nauki, które z powodzeniem zajmują się analizą rynków finansowych np: matematyka finansowa, ekonometria czy ogólnie ekonomia matematyczna i autor ma rację pisząc że w tych dziedzinach wiążą wielkie nadzieje z fraktalami (dokładnie tak było napisane w artykule). Analiza rynku nie jest równoznaczna z przewidywaniem cen tak jak próbujesz to nam wmówić.
Co do tłumu to chyba nawet w Polsce mieliśmy ostatnio taką sytuację, gdy wszyscy nagle pozbywali się akcji tak jak tłum, który dąży do jednego celu. Myślisz, że nie można było tego opisać matematycznie? Chyba można było, bo wiele osób oszacowało takie zachowanie „tłumu” i przewidziano/wyliczono/oszacowano jaki to będzie miało wpływ na ceny papierów wartościowych. Skąd wiesz, że zachowania tych ludzi nie można było opisać fraktalami?
_________________
 
 
     
Monika 


Wiek: 42
Dołączyła: 12 Sie 2006
Posty: 1809
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Luty 2008, 11:44   

Ale popłynąłeś... mi tylko przyszła do głowy jedna myśl: MATEMATYKA KRÓLOWĄ NAUK!
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Luty 2008, 12:07   

Chce Ci tylko pokazać, że w tym artykule następuje manipulacja. Weź dokładniej przeczytaj i nie ma tam o ekonomii czy matematyce finansowej tylko sprecyzowane jest w słowach: cyt" z użyciem fraktali w programach analizujących rynki giełdowe i monetarne. Okazuje się, że zmiany kursów walut czy akcji układają się w krzywe, które są fraktalne."Co do przewidywalności to właśnie w konstruowaniu budowli można używać fraktali w celu mniejszych szkód w razie zaistnienia niebezpieczeństwa jak w przypadku rozmieszczenia drzwi czy wyjść ewakuacyjnych a na rynkach finansowych NIE bo te nie zależą od większości ludzi tylko od mniejszości, która ma siano i jeszcze ze sobą rywalizuje i nie współpracuje i można je tylko zastosować do analizy tego co było bo na przyszłość fraktale nie mają znaczenia jeśli chodzi o tą dziedzinę. Ja nie ściemniam bo nie mam po co i również Tobie nie piszę, że ściemniasz ale po prostu na rynkach finansowych się kompletnie nie znasz i nie wiem dlaczego bronisz akurat tego akapitu tego autora, z którym się nie zgadzam i uważam, że nigdy fraktali nie będzie można wykorzystać do przyszłościowego analizowania rynku finansowego dopóki należeć to będzie do kilku ludzi najbardziej zamożnych. Co do innych dziedzin zastosowanie fraktali wydają mi się słuszne a w tym konkretnym przypadku uważam, że ich zastosowanie nie ma sensu chyba, że do analizy przeszłościowej.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Monika 


Wiek: 42
Dołączyła: 12 Sie 2006
Posty: 1809
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Luty 2008, 12:50   

Hmmm... tak czytam tę dyskusję, i tak mi się wydaje, że nawet jak ktoś zmanipuluje rynek finansowy, to nikt nie wyklucza (autor artykułu również), że kursy akcji dalej będą się układały w krzywe fraktalne.

Poza tym coś kojarzę, że Zet na uczelni wykonywał różne symulacje m. in. ekonomiczne i na pewno nie polegało to tylko na analizie gospodarki ale na korzystaniu z ściśle określonych wzorów matematycznych, korzystając z prawdopodobieństwa i innych cudów matematyki.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 27 Luty 2008, 17:07   

Monika napisał/a:
Poza tym coś kojarzę, że Zet na uczelni wykonywał różne symulacje m. in. ekonomiczne i na pewno nie polegało to tylko na analizie gospodarki ale na korzystaniu z ściśle określonych wzorów matematycznych, korzystając z prawdopodobieństwa i innych cudów matematyki.

Ok Monika. Ekonomia i matematyka finansowa to zupełnie co innego niż giełda i w tych dziedzinach całkiem możliwe, że można wykorzystać fraktale ale w GIEŁDACH NIE i nie wiem czemu się trzymacie jakiegoś kolesia, który dostał kasę za napisanie właśnie takiej bzdury odnoszącej się do tej dziedziny. Do innych akapitów tego artykułu nie wnoszę zastrzeżeń.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13