Forum Bydgoszcz Strona Główna Forum Bydgoszcz
Forum na luzie
;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kto wie?
Autor Wiadomość
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Listopad 2006, 13:11   Kto wie?

Ponieważ artykuły na stronie Gazety Wyborczej są za darmo dostępne tylko przez jakiś czas (jak np. w tym poście), a za dostęp do archiwum trzeba płacić, mam takie pytanie: Czy nie będzie złamaniem prawa gdy się wklei na forum całą treść artykułu? Oczywiście na dole napisałoby się skąd artykuł pochodzi i kto jest autorem.
Błażej może Ty znasz odpowiedź na to pytanie? Może mógłbyś się spytać jakiegoś prawnika z Wyborczej?
_________________
 
 
     
Stawiar 
Stawiar


Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1247
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Listopad 2006, 15:51   Ja wiem.

Artykuły prasowe stanowią tzw. dobro publiczne inaczjej dobro zaufania publicznego. O ile wydawca nie zastrzega inaczej, a GW tego nie zastrzega, można wykorzystwyać teksty wyborczej w pełni lub w częściach bezpłatnie, pod warunkiem, że nie czerpie się z tego dochodów. Można je na przykład wykorzystywać:
- w pracach magisterkich
- na prywatnych stronach internetowych

To jednak ma też swoje ograniczenia. Bo jeżeli na tej samej stronie internetowej (prywatnej) mamy jakieś płatne bannery, czerpiemy z niej zyski, mamy płatny wstęp, itp. to pojawia się podejrzenie, że te zyski są generowane przez obecność na tej stronie treści z GW. I wówczas może się pojawić konflikt interesów.

Ale ogólnie w żadnym razie nie procesujemy się z tego typu publikacjami. Nie chodzi o to by nie czytać tego co już było. Ogólnie im więcej cytatów z wyborczej tym lepiej.

A jeżeli chodzi o GW w Internecie to odsyłam do www.gazetawyborcza.pl a tam w zakładkę e-gazeta. To będzie nasz nowy produkt. Zupełnie inny niż papierowe wydanie. Nie jak dotychczas przepisane z papieru w sieci. I co więcej e-gazeta sama się będzie czytała. Ciekawe czy się sprawdzi.
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Listopad 2006, 15:57   

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Dla nas to chyba dobra wiadomość, bo forum jest bezpłatne i nie umieszczamy na nim żadnych płatnych reklam.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Listopad 2006, 19:19   

Pewnie niedługo tak jak książki i gazety będą podawane w postaci elektronicznej. Sądzę, że w najbliższych 10 latach przejmą potencjał rynku papierowego no i w sumie dobrze. Mniej lasu do wycinki.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Newman 
Bronsky Squad


Wiek: 45
Dołączył: 15 Sie 2006
Posty: 2726
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Listopad 2006, 23:02   

nie wiem jak wam ale mi o wiele lepiej czyta a zarazem przyswaja sie to co jest wydrukowane niz to co jest na ekranie monitora.... siakos przy dluzszych tekstach wole druk... mozna to sobie bardziej ogarnac...
szczegolnie zauwazylem to przy nauce na jakies koła... musialem miec zawsze wydrukowane bo inaczej ni chuja...
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 9 Listopad 2006, 07:01   

Jakieś w miarę krótkie teksty to mogę czytać/uczyć się z postaci elektronicznej, ale jednak na papierze jest lepiej. Za to książki to nie wyobrażam sobie czytać od dechy do dechy na komputerze. Inna sprawa to książki informatyczne - tutaj lepsza jest postać elektroniczna, bo można szybko przeszukiwać pod kątem jakiejś frazy i szybko można znaleźć fragment, który jest potrzebny, a min. 1000 stron to norma w takich pozycjach.
_________________
 
 
     
Stawiar 
Stawiar


Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1247
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 9 Listopad 2006, 12:43   ...

Dlatego właśnie wyborcza pracuje obecnie nad doskonaleniem programu, który będzie sam czytał gazetę. Działać to ma na takiej zasadzie, że:

1. Wykupujesz sobie abonament w internecie (tzn. prenumeratę)
2. Codziennie zciągasz sobie na dysk w pracy czy w domu najnowszy numer e-gazety.
3. Kilkasz sobie na wybrany artykuł a on ci się sam czyta. W tym czasie możesz robić dziesiątki innych rzeczy.
4. Dodatkowo, możesz sobie ściągnąć wszystkie zdjęcia z e-gazety a w niektórych miejscach zamiast zdjęć będą podpięte całe filmiki.

Nie wiem czy to się sprawdzi, ale szansa jest.
 
     
Newman 
Bronsky Squad


Wiek: 45
Dołączył: 15 Sie 2006
Posty: 2726
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 9 Listopad 2006, 13:14   

IMHO dobry pomysł..
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 12