Forum Bydgoszcz Strona Główna Forum Bydgoszcz
Forum na luzie
;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Inny obraz ze Stanów
Autor Wiadomość
Stawiar 
Stawiar


Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1247
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Styczeń 2007, 09:23   Inny obraz ze Stanów

Nie znam się niestety za bardzo na technice telewizyjnej. A szukam naukowego (technicznego, praktycznego) wyjaśnienia pewnego problemu. Otóż chodzi mi o różnice w obrazie filmowym produkowanym przez amerykańskie i europejskie wytwórnie. Podobnie jest z relacjami telewizyjnymi.

Czy ktoś z was zauważył, że np. film kręcony w polsce (choćby pokazywano te same sceny) wygląda inaczej niż ten ze stanów. Tak samo jest w przypadku relacji korespondetnów ze stanów. Ci z polski jakoś inaczej wyglądają w tvn niż ci ze stanów. Jakby była większa ziarnistość, inny jakiś system. Nie wiem czy powoduje to tylko przekonwertowanie z NTSC czy może coś jeszcze.

Natknał się może ktoś z was na wyjaśnienie problemu w SIECI.
_________________

 
     
Emicha 
Mommy


Wiek: 42
Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 1278
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Styczeń 2007, 09:55   

Ja zauważam też ten fakt, od razu widać czy film jest made in usa czy made in Poland, taką różnicę można też zauważyć w przypadku filmów niemieckich lub frnacuskich.
_________________
http://galeria.interia.pl/galeria,g_id,95513
babies

 
 
     
Stawiar 
Stawiar


Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1247
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Styczeń 2007, 10:10   

No właśnie ciekawe dlaczego tak jest. W sumie lepiej wyglądają takie filmy made in USA. Jakoś tak bardziej profesjonalnie. Ciekawe czemu nasi takim systemem nie kręcą.
_________________

 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Styczeń 2007, 10:47   

W USA jest system kodowania obrazu NTSC, w większości krajów europejskich system PAL, a we Francji system SECAM.
Główna różnica między systemami PAL i NTSC to rozdzielczość i liczba wyświetlanych klatek w ciągu sekundy (PAL i SECAM 625 linii przy 25 klatkach/s, NTSC 525 linii przy 29,97 klatkach/s), poza tym analogowy system NTSC gorzej odwzorowuje kolory niż PAL czy SECAM. Było o tym w Elektroniku na urządzeniach elektronicznych.
Nadawcy TV jak mają jakiś sygnał w systemie NTSC lub SECAM konwertują go na PAL, a każda konwersja miedzy systemami wprowadza straty i stąd może być różnica w jakości, jednak większe znaczenie ma tutaj zastosowany sprzęt (kamery itp.), a w USA, Niemczech czy Francji mają dużo lepszy sprzęt niż w Polsce.
Natomiast TVN obojętnie w jakim miejscu na świecie nagrywa to zawsze używa systemu PAL, a różnice w obrazie mogą być spowodowane tym, że sygnał (nadawany na żywo) musi zostać stratnie skompresowany, by mógł być szybko przesłany, a stratna kompresja wprowadza zniekształcenia.
_________________
 
 
     
Stawiar 
Stawiar


Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1247
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Styczeń 2007, 11:21   

A jest gdzieś taka próbka w sieci, żeby można było to samo zobaczyć w obu systemach.

Z tego co ZET napisałeś wynika zatem, że obraz ze stanów oraz na amerykańskich filmach się różni, bo jest jakby gorszy nieco. I to by się zgadzało, bo taki amerykabnski film jaest jakby bardziej ziarnisty. Ale przez to jakoś lepiej się go ogląda.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Stawiar 3 Styczeń 2007, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Styczeń 2007, 11:57   

W sieci to może być tylko obraz cyfrowy, a wtedy różnica między systemami PAL i NTSC jest tylko w rozdzielczości i liczbie wyświetlanych klatek w ciągu sekundy, bo kolory są takie same. Poza tym sekunda nieskompresowanego obrazu w którymś z tych systemów zajmuje ponad 30 MB, a po kompresji stratnej to można już tylko oceniać jakość kompresji, a nie jakość obrazu danego systemu. Natomiast kompresja bezstratna w przypadku filmów pozwala tylko ok. 2-3 krotnie zmniejszyć rozmiar w porównaniu do oryginału.

Co do ziarnistości obrazu to w przypadku złych ustawień lub słabej jakości sprzętu są to szumy matrycy, które są niepożądane i używa się specjalnych filtrów odszumiających aby je zlikwidować. Ale często (szczególnie w Hollywoodzkich produkcjach) specjalnie dodaje się delikatny szum, bo wtedy są lepsze wrażenia wzrokowe. Jak ma się film skompresowany w złej jakości (gdy pojawiają się kwadraty i artefakty) to można samemu nałożyć na taki obraz szum (np. za pomocą ffdshow) i wtedy też obraz wydaje się lepszy.
_________________
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13