Forum Bydgoszcz Strona Główna Forum Bydgoszcz
Forum na luzie
;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Człowiekowate
Autor Wiadomość
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 3 Wrzesień 2006, 02:50   Człowiekowate

Specjalnie dla Stacha (ostatnio o tym rozmawialiśmy) lista gatunków z rodziny człowiekowatych (systematyka: domena eukarioty, królestwo zwierzęta, typ strunowce, podtyp kręgowce, gromada ssaki, rząd naczelne):
_________________
 
 
     
Monika 


Wiek: 42
Dołączyła: 12 Sie 2006
Posty: 1809
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 5 Wrzesień 2006, 17:22   

Nie wiem jak Wam, ale mi nikt nie wmówi, że człowieka stworzył bóg.
_________________
 
 
     
Kasia 

Wiek: 43
Dołączyła: 15 Sie 2006
Posty: 334
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 5 Wrzesień 2006, 17:27   

No właśnei wiec po co była ta ankieta. A bajka z bocianem jest już nieaktualna a niech to :brzydal:
:sex_:
Nowe emiotikony : są super :dance:
_________________
Katarzyna Sikorska
 
 
     
flyszman 
Roland


Wiek: 45
Dołączył: 27 Sie 2006
Posty: 338
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 6 Wrzesień 2006, 12:18   

:ludzik:
_________________
Roland
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 17 Styczeń 2007, 09:04   Artykuł "Ewolucja Homo sapiens dokonała się w Afryce&am

Artykuł z Onet.pl:
PAP, msu /17.01.2007 00:22

Ewolucja Homo sapiens dokonała się w Afryce

Czaszka Homo sapiens pochodząca ze stanowiska Hofmeyr w RPA liczy ok. 36 tys. lat. Wyniki nowego datowania stawiają ją w rzędzie znalezisk potwierdzających, że ewolucja naszych przodków zakończyła się jeszcze przed opuszczeniem kontynentu afrykańskiego.

Informuje o tym serwis internetowy Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.

Międzynarodowy zespół badaczy różnych dyscyplin dokonał ostatnio powtórnej analizy czaszki ludzkiej, która ponad 50 lat temu została odnaleziona na południowoafrykańskim stanowisku Hofmeyr. Badania dowiodły, że jest to czaszka człowieka współczesnego i pochodzi sprzed ok. 36 tys. lat.

Datowania dokonał zespół specjalistów pracujący pod kierownictwem Richarda Bailey z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Badacze zmierzyli poziom radiacji ziaren piasku odnalezionych w puszce mózgowej. Szczegółowej analizy wymiarów i kształtu czaszki oraz jej porównania z podobnie datowanymi znaleziskami z terenu Europy i Azji dokonała Katerina Harvati z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.

Jest to pierwsze znalezisko kostne dorosłego osobnika człowieka współczesnego z terenu Afryki, pochodzące z tak wczesnego okresu - okresu pierwszej migracji ludzi współczesnych poza kontynent afrykański. Ogniskiem ewolucji Homo sapiens były tereny wschodniej Afryki; stamtąd jedna z grup naszych przodków prawdopodobnie wyruszyła również na południe kontynentu afrykańskiego. Szczątki jednego z członków tej grupy odnaleziono na stanowisku Hofmeyr.

Zdaniem antropologów biorących udział w pracach zespołu Fredericka E. Grine z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Stony Brook czaszka ta jest potwierdzeniem tezy, że pełna ewolucja ludzi współczesnych dokonała się już na terenie Afryki i jest potwierdzeniem tzw. teorii "out of Africa".

Zgodnie z tym twierdzeniem nasi przodkowie wyruszyli z kontynentu afrykańskiego ok. 40 tys. lat temu w stronę Europy, Azji i Australii, jednak poza Afryką nie krzyżowali się już z innymi gatunkami hominidów a zmiany ewolucyjne były znikome.

Konkurencyjna teoria dowodzi, że obecna budowa ludzi współczesnych jest wynikiem zmian ewolucyjnych jakie zaszły już po opuszczeniu kontynentu afrykańskiego. Zdaniem zwolenników tej tezy nasi przodkowie, którzy opuścili Afrykę nie byli jeszcze dojrzałą formą Homo sapiens, a ostateczna budowa ludzi współczesnych jest wynikiem krzyżowania się z osobnikami zbliżonych gatunków oraz ewolucji, jak nastąpiła po opuszczeniu Afryki.

Wyniki badań czaszki z Hofmeyr zostały opublikowane na łamach ostatniego numeru tygodnika "Science".
_________________
 
 
     
Monika 


Wiek: 42
Dołączyła: 12 Sie 2006
Posty: 1809
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 17 Styczeń 2007, 13:46   

Zawsze budzą u mnie ogromny podziw takie różnego typu doniesienia naukowców.

A w dodatku specjalnym „Świata nauki” jest super artykuł o złudzeniach optycznych - polecam.
W ogóle polecam gazetkę „Świat nauki” ...ale reklamę im zrobiłam hehe.
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
  Wysłany: 17 Styczeń 2007, 13:59   

Jestem ciekaw czy za naszego życia naukowcy będą mogli stwierdzić z czego powstał wielki wybuch i czy to jedyna słuszna teoria? Co do ewolucji człowieka to ostatnio przeczytałem książkę dotyczącą tej tematyki między innymi: jak i dlaczego akurat my przetrwaliśmy. Masakrycznie musiało być gdyż po prostu zabiliśmy inne "homo" i wykreowaliśmy siebie jako rasę rządzącą dzięki rozwojowi mózgu. Jednak w późniejszym etapie rozwoju człowieka wyzwoliło to szereg pytań dotyczących istnienia i wtedy zaczęły powstawać religie aby mieć władzę bo tylko dzięki strachowi przed nieznanym można było zniewolić większość homo sapiens. A my po prostu jesteśmy zwierzętami naczelnymi, które dzięki rozumowi rządzimy ziemią. Dlatego się cieszę, że należę do tego gatunku :) Dzięki temu mogę się bawić i korzystać z życia jak mi się żywnie podoba.
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 30 Marzec 2007, 17:52   

http://wiadomosci.onet.pl...2,kioskart.html
_________________
 
 
     
Monika 


Wiek: 42
Dołączyła: 12 Sie 2006
Posty: 1809
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 30 Marzec 2007, 18:06   

W sumie o tych wszystkich podobieństwach szympansów do ludzi mówiono już od dawna, ten artykuł jest na to kolejnym dowodem.
_________________
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 7 Kwiecień 2007, 12:14   

http://wiadomosci.onet.pl...0,686,item.html
_________________
 
 
     
Tomas 
Delikwent


Wiek: 45
Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1741
Skąd: Bydgoszcz
  Wysłany: 9 Kwiecień 2007, 19:25   

No to może dalej pociągniemy ten nurt krzyżowań się różnych osobników. Może ma ktoś już jakieś preferencje albo chciałby zobaczyć jakby wyglądał jego potomek nieco odmiennego kolorytu :roll:
_________________
IM GŁĘBIEJ TYM PRZYJEMNIEJ
 
 
     
Zet 
Ojciec Dyrektor


Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2006
Posty: 2889
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 17 Czerwiec 2007, 10:50   Szlakiem praprzodków

http://wiadomosci.onet.pl...7,kioskart.html
_________________
 
 
     
Stawiar 
Stawiar


Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1247
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 18 Czerwiec 2007, 09:39   

cyt. Poszukiwanie korzeni Homo sapiens poprzez badanie genów to fascynująca podróż. Podjął ją amerykański naukowiec Spencer Wells realizując projekt, który ma pomóc w ustaleniu szlaków przemieszczania się gatunku ludzkiego po wywędrowaniu z Afryki i znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jesteśmy tak bardzo różni, choć wszyscy pochodzimy z jednej rodziny.

Ja tam nie jestem z tej samej rodziny co Giertych
_________________

 
     
Monika 


Wiek: 42
Dołączyła: 12 Sie 2006
Posty: 1809
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 20 Czerwiec 2007, 08:39   

http://portalwiedzy.onet....czasopisma.html
_________________
 
 
     
Maćka 


Wiek: 50
Dołączyła: 16 Sie 2006
Posty: 1417
Skąd: Toruń/Bydgoszcz
Wysłany: 20 Czerwiec 2007, 09:19   

Artykuł bardzo ciekawy i pouczający, a jednocześnie trochę mnie przeraził
_________________
Magda S.

W deszczu maleńkich żółtych kwiatów
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12